



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.3 mm |
| Width | 20.32 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 7.112 mm |
| Packaging | Box |
| Depth | 7.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 453.59237 g |
| Features | OTP, SCP |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 10 W |
| Max Output Current | 2 A |
| Max Input Voltage | 32 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 10 W |
| Current - Output 1 | 2 A |
| Efficiency | 95 % |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Max Input Voltage (DC) | 32 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Max Output Power | 10 W |
| Min Input Voltage (DC) | 8 V |
| Isolation | Isolated |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Current-Channel 1 | 2 A |
| Output Voltage-Channel 1 | 5 V |
Stock: 130
Distributors
pcbx
Unit Price$10.92686
Ext.Price$10.92686
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.92686 | $10.92686 |
| 10 | $8.83057 | $88.30570 |
| 25 | $8.73653 | $218.41325 |
| 50 | $8.73312 | $436.65600 |
| 100 | $8.72969 | $872.96900 |
