
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 mF |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 10000 Hours |
| Height - Seated (Max) | 33.5 mm |
| Diameter | 18 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 80 V |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Impedance | 31 mΩ |
| Mounting Style | Through Hole |
| rohs status | Compliant |
| size height | 31.5 mm |
| voltage rating dc | 80 V |
| capacitance tolerance | 20 % |
| size diameter | 18 mm |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.482 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.47 A @ 100 kHz |
Stock: 128
Distributors
pcbx
Unit Price$1.87706
Ext.Price$1.87706
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.87706 | $1.87706 |
| 10 | $1.11686 | $11.16860 |
| 25 | $1.05336 | $26.33400 |
| 50 | $0.99347 | $49.67350 |
| 100 | $0.91869 | $91.86900 |
| 300 | $0.84954 | $254.86200 |
| 500 | $0.78559 | $392.79500 |
| 1000 | $0.72645 | $726.45000 |
