
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 750 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 100 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Mating Length | 3.556 mm |
| Contact Gender | Male |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
