
| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 38.1 mm |
| Length | 36.83 mm |
| Width | 20.32 mm |
| Termination | PCB |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Resistance | 11 mΩ |
| Height | 38.1 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 20.57 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 22.86 mm |
| Lead/Base Style | Pin |
| Current | 12.5 A |
| Current Rating | 12.5 A |
| DC Resistance (DCR) | 11 mΩ |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Lines | 2 |
| Inductance | 2.5 mH |
| Element Configuration | Dual |
| Max DC Current | 12.5 A |
| DC Current | 12.5 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Type | Toroidal |
Stock: 1057
Distributors
pcbx
Unit Price$6.30000
Ext.Price$6.30000
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.30000 | $6.30000 |
| 10 | $5.17989 | $51.79890 |
| 25 | $4.79233 | $119.80825 |
| 50 | $4.51885 | $225.94250 |
| 100 | $4.26137 | $426.13700 |
| 300 | $4.02921 | $1208.76300 |
| 500 | $3.80970 | $1904.85000 |
