| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 32 mm |
| Termination | PC Pin |
| Diameter | 15 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 3 |
| Material | Thermoplastic |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 15 mm |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 250 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | IP40 |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Type | Cartridge |
| Current Rating | 6.3 A |
| Number of Circuits | 1 |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Black |
| Body Material | Polyamide |
| Number of Poles | 1 |
| Illumination Type | Illuminated |
| Fuse Current | 16 A |
| Size | 0.197" Dia x 0.787" L (5 mm x 20 mm) |
| For Use With | 5 mm x 20 mm |
Stock: 201
Distributors
pcbx
Unit Price$1.30771
Ext.Price$1.30771
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.30771 | $1.30771 |
| 10 | $1.09526 | $10.95260 |
| 25 | $1.00801 | $25.20025 |
| 50 | $0.92771 | $46.38550 |
| 100 | $0.85379 | $85.37900 |
| 300 | $0.82337 | $247.01100 |
| 500 | $0.79404 | $397.02000 |
| 1000 | $0.76795 | $767.95000 |
