| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 350 V |
| Length | 37.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 26 |
| Material | Glass, Polyester |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 7.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.8 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Working Voltage | 350 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Straight |
| Color | Grey |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 26 |
| Hole Diameter | 890 µm |
| Number of Poles | 26 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Housing Color | Gray |
| Contact Gender | Female |
| Termination Post Length | 2.8 mm |
Stock: 180
Distributors
pcbx
Unit Price$3.98563
Ext.Price$3.98563
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.98563 | $3.98563 |
| 10 | $3.38439 | $33.84390 |
| 25 | $3.20580 | $80.14500 |
| 50 | $3.03663 | $151.83150 |
| 100 | $2.87638 | $287.63800 |
| 300 | $2.71764 | $815.29200 |
| 500 | $2.56766 | $1283.83000 |
| 1000 | $2.44523 | $2445.23000 |
