| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.24 mm |
| Width | 15.24 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 18.1 mm |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Down |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 8 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | IE |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.19462
Ext.Price$1.19462
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.19462 | $1.19462 |
