| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.79 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 33.02 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Shielding | Shielded |
| Number of Positions | 8 |
| Housing Material | Polyurethane |
| Number of Ports | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| Number of Positions Loaded | 8 |
| Schedule B | 8536695050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | CN |
| Performance Category | Cat 5 |
| Accessory Type | |
| USOC Codes | RJ45 |
| Number of Positions/Contacts | 8P8C |
Stock: 64
Distributors
pcbx
Unit Price$4.68758
Ext.Price$4.68758
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.68758 | $4.68758 |
| 10 | $4.65833 | $46.58330 |
| 25 | $4.62926 | $115.73150 |
| 50 | $4.60037 | $230.01850 |
| 100 | $4.57166 | $457.16600 |
| 300 | $4.54313 | $1362.93900 |
| 500 | $4.51478 | $2257.39000 |
| 1000 | $4.48667 | $4486.67000 |
