
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 94 mm |
| Width | 10.2 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 330 V |
| Material | Polyester |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 1 TΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Type | Header, Male Pins |
| Current Rating | 1.5 A |
| Working Voltage | 250 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Grey |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 64 |
| Hole Diameter | 2.85 mm |
| Number of Positions | 64 |
| Number of Rows | 2 |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 1 kV |
| Housing Color | Gray |
| Number of Positions Loaded | 64 |
| Schedule B | 8536694040 |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 162
Distributors
pcbx
Unit Price$2.50922
Ext.Price$2.50922
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.50922 | $2.50922 |
| 10 | $2.22196 | $22.21960 |
| 25 | $2.07748 | $51.93700 |
| 50 | $1.94368 | $97.18400 |
| 100 | $1.81849 | $181.84900 |
| 300 | $1.70137 | $510.41100 |
| 500 | $1.59179 | $795.89500 |
| 1000 | $1.48929 | $1489.29000 |
