
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 55 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 11.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 TΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Type | Header, Male Pins |
| Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 48 |
| Number of Positions | 48 |
| Number of Rows | 3 |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 1000 V (1 kV) |
| Housing Color | Gray |
| Tail Length | 4 mm |
| Mounting Angle | Vertical |
| Number of Positions Loaded | All |
Stock: 292
Distributors
pcbx
Unit Price$1.37644
Ext.Price$1.37644
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.37644 | $1.37644 |
| 10 | $1.17040 | $11.70400 |
| 25 | $1.09517 | $27.37925 |
| 50 | $1.02546 | $51.27300 |
| 100 | $0.96019 | $96.01900 |
| 300 | $0.89907 | $269.72100 |
| 500 | $0.84184 | $420.92000 |
| 1000 | $0.78824 | $788.24000 |
