
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 94 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 TΩ |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Number of Contacts | 96 |
| Number of Positions | 96 |
| Number of Rows | 3 |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Housing Color | Gray |
| Number of Positions Loaded | All |
| Tail Length | 3 mm |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$2.60736
Ext.Price$2.60736
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.60736 | $2.60736 |
| 10 | $2.26387 | $22.63870 |
| 25 | $2.06582 | $51.64550 |
| 50 | $1.88510 | $94.25500 |
| 100 | $1.72020 | $172.02000 |
| 300 | $1.67088 | $501.26400 |
| 500 | $1.62297 | $811.48500 |
| 1000 | $1.57644 | $1576.44000 |
