
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 94 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Radiation Hardening | No |
| Insulation Resistance | 1 TΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Type | Header, Male Pins |
| Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Number of Contacts | 32 |
| Number of Positions | 96 |
| Number of Rows | 2 |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 1000 V (1 kV) |
| Housing Color | Gray |
| Number of Positions Loaded | 32 |
| Tail Length | 3 mm |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.99936
Ext.Price$0.99936
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.99936 | $0.99936 |
| 10 | $0.97910 | $9.79100 |
| 25 | $0.97371 | $24.34275 |
| 50 | $0.96835 | $48.41750 |
| 100 | $0.96302 | $96.30200 |
