
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 54.36 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 10.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Insulation Resistance | 1 TΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Type | Receptacle, Female Sockets |
| Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 32 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 48 |
| Number of Rows | 3 |
| Insulation Material | Polyester |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 1000 V (1 kV) |
| Housing Color | Gray |
| Number of Positions Loaded | 32 |
| Tail Length | 4 mm |
| Mounting Angle | Vertical |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$2.02790
Ext.Price$2.02790
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.02790 | $2.02790 |
| 10 | $1.72696 | $17.26960 |
| 25 | $1.65173 | $41.29325 |
| 50 | $1.54490 | $77.24500 |
| 100 | $1.44498 | $144.49800 |
| 300 | $1.35152 | $405.45600 |
| 500 | $1.26411 | $632.05500 |
| 1000 | $1.18237 | $1182.37000 |
