
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 94 mm |
| Width | 10.2 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 1 TΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Type | Header, Male Pins |
| Current Rating | 1.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 64 |
| Number of Positions | 64 |
| Number of Rows | 3 |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 1000 V (1 kV) |
| Housing Color | Gray |
| Number of Positions Loaded | 64 |
| Tail Length | 3 mm |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
Stock: 373
Distributors
pcbx
Unit Price$1.77740
Ext.Price$1.77740
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.77740 | $1.77740 |
| 10 | $1.50810 | $15.08100 |
| 25 | $1.40807 | $35.20175 |
| 50 | $1.31701 | $65.85050 |
| 100 | $1.23184 | $123.18400 |
| 300 | $1.15218 | $345.65400 |
| 500 | $1.07767 | $538.83500 |
| 1000 | $1.00796 | $1007.96000 |
