
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Fastening Type | Latch |
| Contact Mating Length | 6.096 mm |
| Mating Post Length | 6.1 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination Post Length | 4.35 mm |
Stock: 147
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.32487 | $3.24870 |
| 25 | $0.30856 | $7.71400 |
| 50 | $0.29307 | $14.65350 |
| 100 | $0.27835 | $27.83500 |
| 300 | $0.26437 | $79.31100 |
| 500 | $0.25109 | $125.54500 |
| 1000 | $0.23848 | $238.48000 |
| 3000 | $0.22650 | $679.50000 |
| 5000 | $0.21513 | $1075.65000 |
| 10000 | $0.20433 | $2043.30000 |
