| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | IDC |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Grey |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | IDC, Receptacle, Socket |
| Wire/Cable Gauge | 28 AWG |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Wire/Cable Type | Ribbon |
| Fastening Type | Latch |
Stock: 96
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45055
Ext.Price$0.45055
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45055 | $0.45055 |
| 10 | $0.39840 | $3.98400 |
| 25 | $0.36334 | $9.08350 |
| 50 | $0.34538 | $17.26900 |
| 100 | $0.32830 | $32.83000 |
| 300 | $0.30008 | $90.02400 |
| 500 | $0.26802 | $134.01000 |
| 1000 | $0.23938 | $239.38000 |
| 3000 | $0.22676 | $680.28000 |
| 5000 | $0.21480 | $1074.00000 |
| 10000 | $0.20347 | $2034.70000 |
