| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | GXT, Gold |
| Lead Length | 3 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper Alloy |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Mating Length | 7.0104 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 7 mm |
| Termination Post Length | 3 mm |
Stock: 4919
Distributors
pcbx
Unit Price$0.66352
Ext.Price$0.66352
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.66352 | $0.66352 |
| 10 | $0.56493 | $5.64930 |
| 25 | $0.53515 | $13.37875 |
| 50 | $0.50694 | $25.34700 |
| 100 | $0.48023 | $48.02300 |
| 300 | $0.45371 | $136.11300 |
| 500 | $0.42866 | $214.33000 |
| 1000 | $0.40820 | $408.20000 |
| 3000 | $0.39255 | $1177.65000 |
| 5000 | $0.37749 | $1887.45000 |
