



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.39 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 800 V |
| Depth | 3.05 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 25 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 800 V |
| Housing Color | Black |
Stock: 1557
Distributors
pcbx
Unit Price$1.33882
Ext.Price$1.33882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.33882 | $1.33882 |
| 10 | $1.28923 | $12.89230 |
| 25 | $1.20117 | $30.02925 |
| 50 | $1.00113 | $50.05650 |
| 100 | $0.94470 | $94.47000 |
| 300 | $0.86287 | $258.86100 |
| 500 | $0.78812 | $394.06000 |
| 1000 | $0.71985 | $719.85000 |
