
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 41.14 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 800 V |
| Depth | 4.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze, Copper |
| Pitch | 1.27 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 60 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 25 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 800 V |
| Housing Color | Black |
Stock: 742
Distributors
pcbx
Unit Price$4.31701
Ext.Price$4.31701
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.31701 | $4.31701 |
| 10 | $4.02616 | $40.26160 |
| 25 | $3.75491 | $93.87275 |
| 50 | $3.50193 | $175.09650 |
| 100 | $3.26599 | $326.59900 |
| 300 | $3.04595 | $913.78500 |
| 500 | $2.84074 | $1420.37000 |
| 1000 | $2.64941 | $2649.41000 |
