
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 13.2 mm |
| Width | 13.2 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Material | Resin, Thermoplastic |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 18 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 1000 V (1 kV) |
| Working Voltage | 1 kV |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 6 |
| Direction(Counting Sequence) | Down |
| Connector Type | RJ45 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 1 kV |
| Housing Color | Black |
| Number of Positions Loaded | 6 |
| Mounting Angle | Right Angle |
| Performance Category | Cat 3 |
| Accessory Type | |
| Number of Positions/Contacts | 6P6C |
Stock: 846
Distributors
pcbx
Unit Price$1.10799
Ext.Price$1.10799
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.10799 | $1.10799 |
| 10 | $0.94470 | $9.44700 |
| 25 | $0.86348 | $21.58700 |
| 50 | $0.81118 | $40.55900 |
| 100 | $0.76205 | $76.20500 |
| 300 | $0.71590 | $214.77000 |
| 500 | $0.67254 | $336.27000 |
| 1000 | $0.63180 | $631.80000 |
