| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.94 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Height | 2.07 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 2.12 mm |
| Halogen Free | Low Halogen |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1.9 A |
| Max Current Rating | 2.5 A |
| Number of Circuits | 10 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Connector Type | Connector, Crimp, PCB, Signal |
| Wire/Cable Gauge | 30 AWG |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Resistance | 40 mΩ |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 24 AWG |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 8 months ago) |
| Country of Origin | US |
Stock: 18169
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02658
Ext.Price$0.02658
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02658 | $0.02658 |
| 10 | $0.01329 | $0.13290 |
| 50 | $0.01022 | $0.51100 |
| 100 | $0.00786 | $0.78600 |
| 500 | $0.00704 | $3.52000 |
| 1000 | $0.00631 | $6.31000 |
| 3000 | $0.00549 | $16.47000 |
| 5000 | $0.00519 | $25.95000 |
| 10000 | $0.00491 | $49.10000 |
| 30000 | $0.00465 | $139.50000 |
| 50000 | $0.00440 | $220.00000 |
| 100000 | $0.00416 | $416.00000 |
