
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 350 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Height | 5.95 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 0.217 g |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 2.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 4 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 4 |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 40 mΩ |
| Housing Color | Beige |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 2.7 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | SG |
Stock: 5984
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38814
Ext.Price$0.38814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38814 | $0.38814 |
| 10 | $0.32487 | $3.24870 |
| 25 | $0.31547 | $7.88675 |
| 50 | $0.30148 | $15.07400 |
| 100 | $0.28811 | $28.81100 |
| 300 | $0.25693 | $77.07900 |
| 500 | $0.22913 | $114.56500 |
| 1000 | $0.20433 | $204.33000 |
| 3000 | $0.19846 | $595.38000 |
| 5000 | $0.19276 | $963.80000 |
| 10000 | $0.18723 | $1872.30000 |
