| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 350 V |
| Length | 19.3 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 7.75 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 12 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Beige |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 12 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 40 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Mating Post Length | 2.7 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | SG |
Stock: 357
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70104
Ext.Price$0.70104
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70104 | $0.70104 |
| 10 | $0.59674 | $5.96740 |
| 25 | $0.56550 | $14.13750 |
| 50 | $0.53589 | $26.79450 |
| 100 | $0.50783 | $50.78300 |
| 300 | $0.47969 | $143.90700 |
| 500 | $0.45311 | $226.55500 |
| 1000 | $0.39497 | $394.97000 |
