| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 350 V |
| Length | 16 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 4.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 3.94 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3.9 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 6 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Resistance | 40 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 350 V |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Male |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 8 months ago) |
| Country of Origin | SG |
Stock: 5117
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25603
Ext.Price$0.25603
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25603 | $0.25603 |
| 10 | $0.22540 | $2.25400 |
| 50 | $0.19843 | $9.92150 |
| 100 | $0.17854 | $17.85400 |
| 500 | $0.16064 | $80.32000 |
| 1000 | $0.14453 | $144.53000 |
| 3000 | $0.13364 | $400.92000 |
| 5000 | $0.12358 | $617.90000 |
