| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.6 mm |
| Width | 3.35 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 2.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 5 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Ramp |
| Housing Color | Natural |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 8 months ago) |
| Country of Origin | SG |
Stock: 22421
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15284
Ext.Price$0.15284
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15284 | $0.15284 |
| 10 | $0.07642 | $0.76420 |
| 50 | $0.06995 | $3.49750 |
| 100 | $0.06402 | $6.40200 |
| 500 | $0.05791 | $28.95500 |
| 1000 | $0.05238 | $52.38000 |
| 3000 | $0.05061 | $151.83000 |
| 5000 | $0.04890 | $244.50000 |
| 10000 | $0.04684 | $468.40000 |
