| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 45.64 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Depth | 5.08 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Blue |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 36 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 36 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic (TP) |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 1 kV |
| Housing Color | Blue |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Packaging | Tube |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 221
Distributors
pcbx
Unit Price$2.44083
Ext.Price$2.44083
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.44083 | $2.44083 |
| 10 | $2.31833 | $23.18330 |
| 25 | $2.20198 | $55.04950 |
| 50 | $2.09147 | $104.57350 |
| 100 | $1.98650 | $198.65000 |
| 300 | $1.88680 | $566.04000 |
| 500 | $1.79211 | $896.05500 |
| 1000 | $1.70217 | $1702.17000 |
