
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Length | 19.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 5.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 20 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 4 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | SG |
| Termination Post Length | 2.6 mm |
Stock: 3458
Distributors
pcbx
Unit Price$0.84467
Ext.Price$0.84467
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.84467 | $0.84467 |
| 10 | $0.76944 | $7.69440 |
| 25 | $0.76644 | $19.16100 |
| 50 | $0.76345 | $38.17250 |
| 100 | $0.65744 | $65.74400 |
| 300 | $0.62591 | $187.77300 |
| 500 | $0.59589 | $297.94500 |
