
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Voltage Rating | 125 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.6 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 28 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 28 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 28 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Mating Length | 3.9878 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 4 mm |
| Schedule B | 8536694040 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 year ago) |
| Country of Origin | SG |
| Packaging | Tray |
| Termination Post Length | 2.6 mm |
Stock: 294
Distributors
pcbx
Unit Price$1.60813
Ext.Price$1.60813
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.60813 | $1.60813 |
| 10 | $1.49527 | $14.95270 |
| 25 | $1.44569 | $36.14225 |
| 50 | $1.43970 | $71.98500 |
| 100 | $1.35164 | $135.16400 |
| 300 | $1.31700 | $395.10000 |
| 500 | $1.28325 | $641.62500 |
| 1000 | $1.21400 | $1214.00000 |
