
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 125 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 10 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| shrouded | No |
| Contact Gender | Male |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 8 months ago) |
| Country of Origin | SG |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
