
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.65 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Number of Circuits | 10 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| Contact Mating Length | 3.5814 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | SG |
Stock: 15200
Distributors
pcbx
Unit Price$1.00796
Ext.Price$1.00796
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.00796 | $1.00796 |
| 10 | $0.85750 | $8.57500 |
| 25 | $0.81337 | $20.33425 |
| 50 | $0.77152 | $38.57600 |
| 100 | $0.73182 | $73.18200 |
| 300 | $0.66602 | $199.80600 |
| 500 | $0.60614 | $303.07000 |
| 1000 | $0.55656 | $556.56000 |
