
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 22.65 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Number of Circuits | 18 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| Contact Mating Length | 3.5814 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | SG |
Stock: 991
Distributors
pcbx
Unit Price$2.12108
Ext.Price$2.12108
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.12108 | $2.12108 |
| 10 | $1.92787 | $19.27870 |
| 25 | $1.90906 | $47.72650 |
| 50 | $1.90222 | $95.11100 |
| 100 | $1.73978 | $173.97800 |
| 300 | $1.53008 | $459.02400 |
| 500 | $1.34566 | $672.83000 |
| 1000 | $1.33882 | $1338.82000 |
