
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 32.65 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Number of Circuits | 28 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 30 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| Contact Mating Length | 3.5814 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 year ago) |
| Country of Origin | SG |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
