
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 125 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 20 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | US |
| Termination Post Length | 2.16 mm |
Stock: 1417
Distributors
pcbx
Unit Price$1.35164
Ext.Price$1.35164
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.35164 | $1.35164 |
| 10 | $1.34566 | $13.45660 |
| 25 | $1.26162 | $31.54050 |
| 50 | $1.18283 | $59.14150 |
| 100 | $1.10896 | $110.89600 |
| 300 | $1.03971 | $311.91300 |
| 500 | $0.97478 | $487.39000 |
| 1000 | $0.91392 | $913.92000 |
