| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 250 V |
| Halogen Free | Low Halogen |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Plating | Nickel |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 5.84 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | SG |
| Termination Post Length | 2.97 mm |
Stock: 6716
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.12482 | $1.24820 |
| 50 | $0.11550 | $5.77500 |
| 100 | $0.10687 | $10.68700 |
| 500 | $0.09795 | $48.97500 |
| 1000 | $0.08977 | $89.77000 |
| 3000 | $0.08643 | $259.29000 |
| 5000 | $0.08321 | $416.05000 |
| 10000 | $0.08011 | $801.10000 |
