| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.5 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.9 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Orange |
| Illumination Color | Brilliant Orange |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Luminous Intensity | 714 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 25 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 605 nm |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 256
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08899
Ext.Price$0.08899
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08899 | $0.08899 |
| 10 | $0.07945 | $0.79450 |
| 50 | $0.07094 | $3.54700 |
| 100 | $0.06482 | $6.48200 |
| 500 | $0.05923 | $29.61500 |
| 1000 | $0.05413 | $54.13000 |
| 3000 | $0.05009 | $150.27000 |
| 5000 | $0.04635 | $231.75000 |
