
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
Stock: 581
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13996
Ext.Price$0.13996
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13996 | $0.13996 |
| 10 | $0.06998 | $0.69980 |
| 50 | $0.06291 | $3.14550 |
| 100 | $0.05655 | $5.65500 |
| 500 | $0.04996 | $24.98000 |
| 1000 | $0.04414 | $44.14000 |
| 3000 | $0.04222 | $126.66000 |
| 5000 | $0.04038 | $201.90000 |
| 10000 | $0.03822 | $382.20000 |
