
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.62 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 1500 V (1.5 kV) |
| Depth | 4.83 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Contact Plating | GXT, Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Voltage Rating (AC) | 1500 V (1.5kV) |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 5.8928 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 5.84 mm |
| Schedule B | 8535908040 |
Stock: 2416
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59417
Ext.Price$0.59417
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59417 | $0.59417 |
| 10 | $0.50612 | $5.06120 |
| 25 | $0.47969 | $11.99225 |
| 50 | $0.45464 | $22.73200 |
| 100 | $0.43089 | $43.08900 |
| 300 | $0.37264 | $111.79200 |
| 500 | $0.32226 | $161.13000 |
| 1000 | $0.27870 | $278.70000 |
