
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18 mm |
| Width | 6.1 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Depth | 6.1 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Cream |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 16 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Housing Color | Cream |
| Contact Mating Length | 3.9878 mm |
| Mating Post Length | 4 mm |
Stock: 2308
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38814
Ext.Price$0.38814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38814 | $0.38814 |
| 10 | $0.38301 | $3.83010 |
| 25 | $0.38301 | $9.57525 |
| 50 | $0.38301 | $19.15050 |
| 100 | $0.38301 | $38.30100 |
| 300 | $0.38301 | $114.90300 |
| 500 | $0.38301 | $191.50500 |
