
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.0076 mm |
| Width | 14.097 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.001 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.95 V |
| Operating Supply Voltage | 1.95 V |
| Max Power Dissipation | 75 mW |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Luminous Intensity | 30 mcd |
| Element Configuration | Common Anode |
| Wavelength | 630 nm |
| power consumption | 75 mW |
| Test Current | 20 mA |
| Number of Characters | 2 |
| Character Size | 5.08 mm |
| Display Type | 7-Segment |
| Packaging | Reel |
Stock: 834
Distributors
pcbx
Unit Price$3.37270
Ext.Price$3.37270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.37270 | $3.37270 |
| 10 | $2.48443 | $24.84430 |
| 25 | $2.29744 | $57.43600 |
| 50 | $2.12452 | $106.22600 |
| 100 | $1.96463 | $196.46300 |
| 300 | $1.73380 | $520.14000 |
| 500 | $1.62693 | $813.46500 |
