
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.1938 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Color | White |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
Stock: 12947
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06970
Ext.Price$0.06970
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06970 | $0.06970 |
| 10 | $0.06165 | $0.61650 |
| 50 | $0.05453 | $2.72650 |
| 100 | $0.04987 | $4.98700 |
| 500 | $0.04561 | $22.80500 |
| 1000 | $0.04171 | $41.71000 |
| 3000 | $0.03831 | $114.93000 |
| 5000 | $0.03518 | $175.90000 |
