
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.1938 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Color | White |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
Stock: 5624
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06634
Ext.Price$0.06634
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06634 | $0.06634 |
| 10 | $0.06243 | $0.62430 |
| 50 | $0.05875 | $2.93750 |
| 100 | $0.05661 | $5.66100 |
| 500 | $0.05455 | $27.27500 |
| 1000 | $0.05257 | $52.57000 |
| 3000 | $0.05106 | $153.18000 |
| 5000 | $0.04959 | $247.95000 |
