| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Orientation | Vertical |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Phone Jack |
| Number of Positions | 3 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Schedule B | 8536695050 |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
Stock: 530
Distributors
pcbx
Unit Price$1.01394
Ext.Price$1.01394
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.01394 | $1.01394 |
| 10 | $0.86348 | $8.63480 |
| 25 | $0.81510 | $20.37750 |
| 50 | $0.76944 | $38.47200 |
| 100 | $0.72583 | $72.58300 |
| 300 | $0.67719 | $203.15700 |
| 500 | $0.63180 | $315.90000 |
| 1000 | $0.61983 | $619.83000 |
