



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 4 |
| Approvals | CSA, UL, VDE |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 7 V |
| Forward Current | 15 mA |
| Forward Voltage | 1.52 V |
| Output Type | Open Collector, Schottky Clamped |
| Max Power Dissipation | 40 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Power Dissipation | 65 mW |
| Max Output Current | 50 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 7 V |
| Turn-On Delay Time | 100 ns |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Data Rate | 15 Mbps |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Fall Time | 12 ns |
| Rise Time | 35 ns |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Input Current | 15 mA |
| Reverse Breakdown Voltage | 5 V |
| Max Input Current | 15 mA |
| Max Output Voltage | 7 V |
Stock: 633
Distributors
pcbx
Unit Price$4.48349
Ext.Price$4.48349
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.48349 | $4.48349 |
| 10 | $3.80746 | $38.07460 |
| 25 | $3.60101 | $90.02525 |
| 50 | $3.40579 | $170.28950 |
| 100 | $3.02931 | $302.93100 |
| 300 | $2.93362 | $880.08600 |
| 500 | $2.84094 | $1420.47000 |
| 1000 | $2.75519 | $2755.19000 |
