
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 1.25 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 4.2 mm |
| Termination Post Length | 2.6 mm |
Stock: 1190
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10310
Ext.Price$0.10310
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10310 | $0.10310 |
| 10 | $0.09285 | $0.92850 |
| 50 | $0.08362 | $4.18100 |
| 100 | $0.07503 | $7.50300 |
| 500 | $0.06732 | $33.66000 |
| 1000 | $0.05974 | $59.74000 |
| 3000 | $0.05302 | $159.06000 |
