
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 110 V |
| Length | 10.6 mm |
| Width | 5.7 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 30 W |
| Height | 9 mm |
| Depth | 5.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | IP67 |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Silver |
| Pitch | 2.2 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 110 V |
| Approvals | CSA, UL |
| Number of Contacts | 2 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Throw Configuration | DPDT |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Coil Voltage (DC) | 24 V |
| Coil Current | 9.6 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 2.504 kΩ |
| Relay Type | Telecom |
| Operate Time | 4 ms |
| Release Time | 4 ms |
| Contact Current Rating | 1 A |
| switching current | 1 A |
| power consumption | 230 mW |
| Test Voltage | 1.5 kV |
| Coil Power | 230 mW |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Switching Voltage | 125 VAC, 110 VDC |
| Must Operate Voltage | 18 V |
| Must Release Voltage | 2.4 V |
| Termination Style | PC Pin |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
Stock: 1886
Distributors
pcbx
Unit Price$1.54571
Ext.Price$1.54571
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.54571 | $1.54571 |
| 10 | $1.54372 | $15.43720 |
| 25 | $1.54173 | $38.54325 |
| 50 | $1.53973 | $76.98650 |
| 100 | $1.50731 | $150.73100 |
| 300 | $1.47557 | $442.67100 |
| 500 | $1.44450 | $722.25000 |
| 1000 | $1.41406 | $1414.06000 |
| 3000 | $1.40160 | $4204.80000 |
| 5000 | $1.38926 | $6946.30000 |
