
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 110 V |
| Length | 10.6 mm |
| Width | 5.7 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 30 W |
| Height | 9 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 7.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 1 g |
| Ratings | IP67 |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver Palladium (AgPd), Gold (Au) |
| Pitch | 2.2 mm |
| Type | Electromechanical |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 110 V |
| Approvals | CSA, UL |
| Throw Configuration | DPDT |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Coil Voltage (DC) | 4.5 V |
| Coil Current | 31 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 145 Ω |
| Relay Type | Telecom |
| Operate Time | 4 ms |
| Release Time | 4 ms |
| Contact Current Rating | 1 A |
| switching current | 1 A |
| power consumption | 140 mW |
| Termination Style | Gull Wing Lead |
| Switching Voltage | 125 VAC, 110 VDC |
| Test Voltage | 1.5 kV |
| Coil Power | 140 mW |
| Must Operate Voltage | 3.38 V |
| Must Release Voltage | 450 mV |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
Stock: 590
Distributors
pcbx
Unit Price$1.18237
Ext.Price$1.18237
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.18237 | $1.18237 |
| 10 | $1.08234 | $10.82340 |
| 25 | $1.03276 | $25.81900 |
| 50 | $0.83869 | $41.93450 |
| 100 | $0.81987 | $81.98700 |
| 300 | $0.80553 | $241.65900 |
| 500 | $0.79144 | $395.72000 |
| 1000 | $0.77760 | $777.60000 |
| 3000 | $0.76400 | $2292.00000 |
| 5000 | $0.75063 | $3753.15000 |
