| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 28.7 mm |
| Width | 23.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Resistance | 6.4 mΩ |
| Height | 28.7 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 100 A |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Power Dissipation | 4.6 W |
| Hold Current | 14 A |
| Time to Trip | 9 s |
| Trip Current | 27.3 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 6.4 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 2.2 mΩ |
| Lead Spacing | 10.15 mm |
| Voltage Rating | 16 V |
Stock: 370
Distributors
pcbx
Unit Price$1.04473
Ext.Price$1.04473
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.04473 | $1.04473 |
| 10 | $0.68223 | $6.82230 |
| 25 | $0.67276 | $16.81900 |
| 50 | $0.66343 | $33.17150 |
| 100 | $0.60957 | $60.95700 |
| 300 | $0.55450 | $166.35000 |
| 500 | $0.50441 | $252.20500 |
| 1000 | $0.39669 | $396.69000 |
