
| Parameter | Value |
|---|---|
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Logic Family | 74AHC |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Level - High | 1.9 V to 3.94 V |
| Logic Level - Low | 0 V to 0.36 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
