AHP201610TF-1R0M-1
Manufacturer:
TAI-TECH
Mfr.Part #:
AHP201610TF-1R0M-1
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD SMD/SMT 1 µH 20 % 2.45 A 70 mΩ
ParameterValue
DC Resistance (DCR)70 mΩ
Inductance1 µH
RoHSCompliant
Tolerance20 %
TypePower Inductor
PackagingReel
Saturation Current3.1 A
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Core MaterialMetal
Height - Seated (Max)1 mm
Current Rating2.45 A