
| Parameter | Value |
|---|---|
| DC Resistance (DCR) | 70 mΩ |
| Inductance | 1 µH |
| RoHS | Compliant |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Power Inductor |
| Packaging | Reel |
| Saturation Current | 3.1 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Core Material | Metal |
| Height - Seated (Max) | 1 mm |
| Current Rating | 2.45 A |
Stock: 130
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07488
Ext.Price$0.07488
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07488 | $0.07488 |
| 10 | $0.03744 | $0.37440 |
| 50 | $0.03345 | $1.67250 |
| 100 | $0.02988 | $2.98800 |
| 500 | $0.02741 | $13.70500 |
| 1000 | $0.02514 | $25.14000 |
| 3000 | $0.02306 | $69.18000 |
| 5000 | $0.02115 | $105.75000 |
| 10000 | $0.01940 | $194.00000 |
