
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.4 V |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 11.5 mA |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.015 % |
Stock: 218
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38237
Ext.Price$0.38237
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38237 | $0.38237 |
| 10 | $0.30134 | $3.01340 |
| 50 | $0.26147 | $13.07350 |
| 100 | $0.22688 | $22.68800 |
| 500 | $0.19630 | $98.15000 |
| 1000 | $0.16985 | $169.85000 |
